Słownik biografii medycznej

Chociaż badanie historii medycznej nie koncentruje się już na życiu wybitnych lekarzy, biografia pozostaje integralną częścią tej dziedziny. Bogaty i przemyślany słownik biografii medycznej jest zatem cenny. Jego pięć tomów oferuje wiele dla tych, którzy są zainteresowani zawodowo lub z rozmysłem rozwojem medycyny klinicznej, nauk medycznych i zdrowia publicznego. 1415 stron książki zawiera 1140 pozycji, więc sprawdzenie całej pracy jest niewykonalne, a takie podejście nie odzwierciedlałoby sposobu wykorzystania takich prac. Dlatego zacząłem moją ocenę od myślenia o postaciach z historii medycznej, o których chciałbym wiedzieć więcej: łowców drobnoustrojów, o których czytałem w dzieciństwie, lekarzy unieśmiertelnionych za pomocą eponimów i wielkich lekarzy XX wieku, którzy nie żyją. Słownik zawiera wpisy dotyczące prawie wszystkich z nich.
Korzystając z wygenerowanej komputerowo listy liczb, losowo wybrałem 10% wpisów w słowniku. Przeczytanie tych 114 wpisów było objawieniem i przyjemnością. Szczególnie imponująca była różnorodność profilowanych i profilerów. Próbka zawierała biografie nie tylko takich spodziewanych postaci jak Hipokrates, Galen, Andreas Vesalius, Joseph Lister, Santiago Ramón y Cajal, Alexander Fleming i Jonas Salk, ale także wielu mniej znanych osób. Przykładami są Tao Hongjing, jeden z najwybitniejszych zielarzy w historii Chin; Ethel Gordon Fenwick, brytyjski pionier w dziedzinie pielęgniarstwa; Mori Rintaro (którego pseudonimem był Mori Ogai), japoński lekarz wojskowy i powieściopisarz; Jerusha Jhirad, liderka w położnictwie i zdrowiu matek w Indiach; Rafael Ángel Calderón Guardia, lekarz, który był prezydentem Kostaryki; i Emmanuel Odeku, pierwszy neurochirurg nigeryjski. Prawie 400 autorów haseł słownikowych jest podobnie różnorodnych, pochodzących z różnych instytucji, krajów i kontynentów. WF Bynum, Helen Bynum i 20 innych redaktorów obszaru , którzy byli odpowiedzialni za zasięg różnych regionów, zasługują na pochwałę za szeroki zakres prac.
Większość wpisów zajmuje około jednej wydrukowanej strony, ale niektóre mają nawet pięć stron. W ten sposób dzieło przypomina raczej encyklopedię niż typowy słownik. Czarno-białe fotografie i ilustracje, w dużej części ze zbioru Wellcome Trust Center for the Medicine of Medicine w University College London, uzupełniają wiele pozycji, a prawie każdy wpis kończy się bibliografią zawierającą źródła pierwotne i wtórne. Słownik jest dobrze kopiowany, z jasnym brzmieniem i bardzo małymi błędami mechanicznymi.
Nic dziwnego, że niektóre wpisy są bardziej wdzięcznie i ujmująco napisane niż inne. Szczególnie czytelne są zapiski o wpisie Lawrence Charles Parish na temat Jonathana Hutchinsona, któremu nadano nazwy różnych chorób i znaków; Wpis Kennetha M. Ludmerera na temat Abrahama Flexnera, autora wpływowego raportu Flexnera na temat edukacji medycznej; oraz wpis Janet McCalman o australijskiej pediatrze Kate Isobel Campbell. Cytat z wpisu McCalmana na Campbell jest przykładem tej czytelności: Przeszkoliła pokolenia lekarzy w zawiłym lekarstwie noworodków i słownictwie malutkich dzieci, w zabawny sposób imitując ich skrzypienia, warknięcia i grymasy – wszystko to powiedziało jej, co dziecko czuło .
Słownik zawiera wstępne eseje dotyczące sześciu tradycji medycznych: zachodniej, islamskiej, chińskiej, południowoazjatyckiej, południowo-wschodniej i japońskiej Zawarte są również trzy dodatki: listy osób według kraju, pole działania oraz daty urodzenia i śmierci. Uwzględniono także indeks zawierający ponad 30 stron.
Zarówno znaczna kompilacja stypendiów, jak i znaczący wyczyn administracyjny, Słownik Biografii Medycznej prawdopodobnie znajdzie wiele zastosowań i użytkowników. Pomoże to historykom, służyć jako źródło informacji dla studentów i zapewnić specjalistom z dziedziny zdrowia i naukowcom medycznym wiedzę historyczną, która pogłębi ich punkt widzenia i poprawi ich nauczanie i pisanie. Oferuje również dobre przeglądanie. Nie mogę się doczekać, aby przeczytać wiele więcej wpisów.
Barbara Gastel, MD, MPH
Texas A & M University, College Station, TX 77843
tamu.edu
[podobne: kto nie może oddawać krwi, nasiona cannabis, atrakcje kotlina kłodzka ]